Brytyjski paszport dla dziecka

Dziecko urodzone w UK mając polskich rodziców także może mieć brytyjski paszport. Jedyny warunek to trzeba tu pracować przynajmniej 5 lat. Jeśli rodzice nie są małżeństwem to jedynie matka może się starać o wydanie paszportu i to ona musi udokumentować te 5 lat pracy. Jeśli zaś są małżeństwem to wniosek może także wypełnić ojciec (i w tym wypadku matka nie musi nawet pracować).

Co jest potrzebne?
1. Formularz, który można pobrać na poczcie albo wypełnić online na stronie www.gov.uk i wydrukować. Wypełniając go w necie, będzie można zapłacić za paszport kartą (£46).
Jedno co mnie zdziwiło, to proszą także o podanie danych dziadków z obu stron (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, a także data ślubu).

2. Pełny akt urodzenia dziecka.

3. Dwa zdjęcia. Można zrobić samemu w domu, gdyż nie ma dużych wymagań. Dziecko poniżej roku nie musi mieć nawet otwartych oczu.

4. Potrzebna jest też osoba z brytyjskim paszportem, mieszkająca w UK, która poświadczy że zna rodzica podpisującego formularz przez minimum 2 lata. Dodatkowo osoba ta musi wykonywać jeden z zawodów z podanej listy. Formularz o paszport zawiera sekcję, gdzie osoba ta musi podać swoje nazwisko, adres do pracy, numer paszportu, zawód i ile lat nas zna. Dodatkowo na zdjęciu musi napisać, że dziecko na zdjęciu to faktycznie jest nasze (konkretna regułka dostępna na stronie tutaj).
*** I jak się okazuje podanie takiej osoby to nie czysta formalność, bo ją sprawdzają. Przychodzi do niej osobny formularz, w którym ma podać kilka naszych danych i potwierdzić że rzeczywiście wcześniej to był jego podpis. Sprawdzają też jej paszport.

5. Dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie, czyli pięć ostatnich P60. Potem poproszono mnie o dosłanie jeszcze WRS, czyli potwierdzenia rejestracji w Home Office przed rokiem 2011. Pamiętam, że nie chciałam się rejestrować, bo szkoda mi było zapłacić £90. Na szczęście w pewnym momencie firma, w której wtedy pracowałam, wszystkich zarejestrowała. Uff:)

6. Paszporty rodziców.

Wszystkie dokumenty muszą być oryginalne.

Zastanawiałam się też nad wyrobieniem polskiego paszportu. Ale jak przeczytałam te wszystkie wymagania to mi się odechciało. Najpierw trzeba wpisać angielski akt urodzenia do polskich ksiąg stanu cywilnego. Można to zrobić w Polsce przez kogoś znajomego lub w polskim konsulacie (oczywiście trzeba się stawić osobiście). Potem pesel, który chyba się dostaje jak masz polski meldunek. Potem należy się umówić na spotkanie do ambasady (oboje z dzieckiem), gdzie wypełniamy wniosek. Paszport też trzeba odebrać osobiście. To tak w skrócie – przy takim procesie mogłam coś pominąć.

Także nasze dziecko jeśli zechce samo sobie wyrobi polski paszport:)

Na brytyjski czekaliśmy przeszło 6 tygodni. Paszport jest i można kupować bilety na święta:)

Dodaj komentarz